Jak dobrać buty wspinaczkowe? Na co zwracać uwagę?

Buty wspinaczkowe to niezbędny element wyposażenia każdego wspinacza. Ułatwiają wspinanie i zapewniają bezpieczeństwo. But wspinaczkowy to specjalistyczny rodzaj buta, który ma na celu poprawę przyczepności wspinacza podczas wspinaczki. Są przeznaczone dla osób, które chcą doskonalić swoje umiejętności wspinaczkowe, ale również dla profesjonalnych wspinaczy. Z butów wspinaczkowych mogą korzystać zarówno eksperci jak i osoby początkujące zaczynające swoją przygodę ze wspinaczką.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów wspinaczkowych?

Najważniejszą rzeczą do rozważenia jest rodzaj wspinaczki, którą chcesz uprawiać. Różne rodzaje wspinaczki wymagają różnych rodzajów butów. Na przykład, jeśli zamierzasz wspinać się po skałach, będziesz potrzebować buta o większej przyczepności. Inne elementy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze butów, to budżet i rozmiar. Nie ma jednego buta, który pasowałby do wszystkich wspinaczy, ale istnieją pewne ogólne wskazówki, które mogą pomóc w podjęciu świadomej decyzji o tym, jakie buty kupić. Przed zakupem nowych butów do wspinaczki najważniejsze jest jednak to, abyś wiedział, po jakim terenie będziesz się wspinać.

Buty do bulderingu (boulderingu)

Buty do bulderowania to rodzaj butów wspinaczkowych, które są przeznaczone do stosowania w bulderingu. Są one zazwyczaj wykonane z sztywniejszego, trwalszego materiału niż inne rodzaje butów. Buty do bulderowania służą nie tylko do boulderingu, mogą być również używane przez alpinistów w trudnym terenie. Pierwsze buty do bulderowania powstały w 1938 roku i były wykonane ze sztywnej skóry i materiału. Buty te miały metalowy haczyk na jednym z pasków, który służył do zawieszania się na zwisie lub trzymania się liny podczas przechodzenia lub zakładania ochrony. Od tego czasu wprowadzono wiele ulepszeń konstrukcyjnych, w tym lżejsze, bardziej elastyczne materiały.

Buty wspinaczkowe – Jak dobrać ich rozmiar?

Kupując buty wspinaczkowe – https://www.polarsport.pl/buty/buty-wspinaczkowe.html, należy wziąć pod uwagę rozmiar stóp. Jeśli masz szerokie stopy, powinieneś wybrać but z szerokim nosem. Jeśli Twoje stopy są wąskie, powinieneś wybrać but z węższym nosem.

  1. Spróbuj znaleźć buty o konstrukcji podobnej do Twojej techniki wspinaczkowej. Na przykład osoby, które wspinają się dwoma palcami, będą chciały, aby buty miały dwie kieszenie na palce. 
  2. Rozważ kształt stopy butów pod względem szerokości i głębokości. Szeroki but zapewni wygodniejsze dopasowanie, podczas gdy wąski but zapewni większą precyzję podczas próby kontrolowania ruchów. 
  3. Na koniec zwróć uwagę na wagę buta. Jeśli masz zamiar wybierać się na długie, kilkudniowe wycieczki połączone ze wspinaniem, upewnij się, że Twoje buty są lekkie.

Comments are closed.