Co to jest komin BUFF i jak go używać?

Trzydzieści lat temu, w 1992 roku, hiszpański, a raczej kataloński biznesmen i amatorski zawodnik motocyklowy Juan Rojas wprowadził na rynek innowacyjny dodatek do odzieży o nazwie BUFF — potocznie skrót od hiszpańskiego słowa „bufanda”, które oznacza „szalik”.

Głównym celem nowego akcesorium była ochrona motocyklisty przed wiatrem i pyłem lecącym w twarz. Nowa wielofunkcyjna chusta buff szybko została doceniona nie tylko przez motocyklistów. Korzystali z niej rowerzyści, biegacze, wędrowcy i wspinacze. 

Obecnie istnieje kilkanaście podstawowych opcji noszenia bandany buff, ale cały czas wymyślane są nowe. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.

Szalik Buff

Najprostszy i najbardziej oczywisty sposób noszenia bandany BUFF. Latem dobrze jest chronić szyję przed słońcem, a w chłodniejszych i zimniejszych porach roku — przed zimnem. Dla całkowitej ochrony przed wiatrem dostępne są modele wykonane ze specjalnej tkaniny membranowej windstopper — istotne dla narciarstwa, szybkiej jazdy na rowerze i motocyklu.

Komin Buff

Po naciągnięciu na nos komin BUFF zapewnia wygodną, elastyczną maskę, która osłania układ oddechowy przed zimnem i wiatrem.

W okresie walki z koronawirusami zastanawiamy się, czy komin BUFF może być stosowany jako zamiennik, a przynajmniej uzupełnienie maski medycznej.

BUFF wyraźnie stwierdza, że modele bandanek wielofunkcyjnych nie mają charakteru medycznego i zapewniają jedynie gwarantowaną ochronę przed zimnem, kurzem, pyłkami i słońcem, ale nie przed COVID-19.

Każda maska lub bandana o zwykłej konstrukcji, w której przez materiał przepływa powietrze, nie może stać się ochroną przed COVID-19. Dlatego akcesoriów BUFF należy używać wyłącznie jako awaryjnego zamiennika maski bawełnianej, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji z Ciebie na inne osoby.

Bandanna pustynna

Świetna opcja do noszenia w ciepłym sezonie, zwłaszcza w upały. Lekka tkanina jest znakomicie oddychająca, a jednocześnie zapewnia niemal całkowitą ochronę przed promieniowaniem UV — współczynnik ochrony UPF wszystkich modeli BUFF jest bardzo wysoki, wynosi aż 50, co oznacza, że 98 procent potencjalnie szkodliwych promieni UV jest blokowanych. Wykonanie bandany jest proste — wystarczy odwrócić BUFF do wewnątrz, wsunąć rękę do środka, przyłożyć do czoła, a drugą wolną ręką przeciągnąć brzeg bandany przez głowę. Zwisający z tyłu „ogon” bandany dodatkowo chroni szyję przed promieniami słonecznymi. Ten wariant noszenia jest bardzo wygodny i przydatny podczas biwaków, wyjazdów na wieś czy na działkę.

Comments are closed.