Plecak do biegania – jak wybrać idealny model?

Bieganie to jeden z najpopularniejszych i najzdrowszych sportów. Nie tylko poprawia kondycję, ale też redukuje stres i poprawia nastrój. Jednak aby cieszyć się bieganiem w pełni, trzeba zadbać o odpowiedni sprzęt. Oprócz butów i ubrań, ważnym elementem wyposażenia biegacza jest plecak. Dlaczego warto mieć plecak do biegania i jak go dobrze dobrać? O tym dowiesz się z tego artykułu.

Plecak do biegania – po co ci to?

Możesz się zastanawiać, po co ci plecak do biegania, skoro możesz biegać bez niego. Odpowiedź jest prosta: plecak do biegania to nie tylko dodatkowy ciężar, ale też praktyczne rozwiązanie, które ułatwi ci bieganie i zwiększy komfort. W plecaku do biegania możesz bowiem zabrać ze sobą niezbędne rzeczy, takie jak:

 • woda lub izotonik, które nawilżą cię i uzupełnią elektrolity podczas wysiłku
 • telefon, klucze, portfel, dokumenty, które będą bezpieczne i pod ręką
 • kurtka, bluza, czapka, rękawiczki, które założysz lub zdejmiesz w zależności od pogody
 • apteczka, bandaże, plastry, które przydadzą się w razie kontuzji lub otarć
 • żele energetyczne, batony, owoce, które dostarczą ci energii i witamin
 • słuchawki, odtwarzacz muzyki, zegarek, pulsometr, które umilą ci bieganie i pomogą monitorować postępy

Jak widzisz, plecak do biegania to niezbędny gadżet dla każdego biegacza, zwłaszcza jeśli biegasz dłuższe dystanse, w różnych warunkach lub poza miastem. Plecak do biegania jak te tu (https://www.polarsport.pl/plecaki/plecaki-hydro.html) pozwoli ci zabrać ze sobą wszystko, co potrzebne, i nie martwić się o nic.

Plecak do biegania – na co zwrócić uwagę?

Nie każdy plecak nadaje się do biegania. Zwykły plecak szkolny czy turystyczny może być niewygodny, ciężki, nieprzewiewny i nieergonomiczny. Dlatego warto zainwestować w specjalny plecak do biegania, który będzie dopasowany do twoich potrzeb i preferencji. Oto kilka cech, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze plecaka do biegania:

 • Pojemność – zależy od tego, ile rzeczy chcesz zabrać ze sobą. Jeśli biegasz krótko i tylko z wodą i telefonem, wystarczy ci mały plecak o pojemności około 5 litrów. Jeśli biegasz dłużej i potrzebujesz więcej rzeczy, wybierz większy plecak o pojemności od 10 do 20 litrów. Pamiętaj jednak, że im większy plecak, tym cięższy i bardziej obciążający kręgosłup.
 • Materiał – powinien być lekki, wytrzymały, odporny na przetarcia i wilgoć. Dobrym materiałem jest nylon, poliester lub poliuretan. Unikaj bawełny, która jest ciężka i chłonie wilgoć. Ważne jest też, aby materiał był przewiewny i zapewniał dobrą wentylację pleców. Niektóre plecaki mają specjalne siateczki, które zapobiegają przegrzaniu i poceniu się pleców.
 • Kształt i dopasowanie – plecak do biegania powinien być ergonomiczny i dopasowany do kształtu twojego ciała. Plecak nie powinien być ani za duży, ani za mały, ani za luźny, ani za ciasny. Plecak powinien ściśle przylegać do pleców i nie przesuwać się podczas biegania. Plecak powinien mieć regulowane pasy na ramiona, klatkę piersiową i biodra, które zapewnią stabilizację i rozłożą ciężar równomiernie. Plecak powinien mieć też odpowiedni profil, który nie będzie ograniczał ruchów ramion i nie będzie obcierał szyi.
 • Komory i kieszenie – plecak do biegania powinien mieć kilka komór i kieszeni, które pomogą ci zorganizować swoje rzeczy. Ważne jest, aby plecak miał główną komorę, w której zmieścisz większe rzeczy, takie jak kurtka czy bluza. Plecak powinien mieć też mniejsze kieszenie, w których schowasz drobniejsze rzeczy, takie jak telefon, klucze, portfel czy żele. Niektóre plecaki mają też specjalne kieszenie na bidony lub bukłaki z wodą, które ułatwiają nawadnianie się podczas biegania. Plecak powinien mieć też zewnętrzne pętle lub haczyki, na których możesz zawiesić dodatkowe akcesoria, takie jak kijki, latarka czy kask.
 • Bezpieczeństwo i widoczność – plecak do biegania powinien być bezpieczny i widoczny, zwłaszcza jeśli biegasz po zmroku lub w słabym oświetleniu. Plecak powinien mieć elementy odblaskowe, takie jak pasy, napisy, logo czy lampki, które zwiększą twoją widoczność dla innych użytkowników drogi. Plecak powinien mieć też elementy zabezpieczające, takie jak zamek błyskawiczny, klamra czy zatrzask, które zapobiegną zgubieniu lub kradzieży twoich rzeczy.
plecak do biegania

Plecak do biegania – jakie są najlepsze marki i modele?

Na rynku jest wiele marek i modeli plecaków do biegania, które różnią się ceną, jakością, funkcjonalnością i designem. Nie ma jednego, uniwersalnego plecaka, który będzie idealny dla każdego. Każdy biegacz ma swoje indywidualne potrzeby i preferencje. Dlatego najlepiej jest samemu wypróbować kilka plecaków i wybrać ten, który najbardziej ci odpowiada. 

Comments are closed.