Rodzaje uprzęży wspinaczkowych

Gdy widzi się wpinaczy podczas pokonywania przez niego coraz to kolejnych fragmentów ścianki lub skał, da się zauważyć, że każdy z nich posiada jeden bardzo charakterystyczny element na swoim ciele. Jest nim oczywiście uprząż wspinaczkowa. Dlaczego każdy wspinacz ją posiada i jakie są jej rodzaje?

Dlaczego uprząż wspinaczkowa jest tak ważna?

Uprząż wspinaczkowa z oferty Polarsport ma pełnić dwa bardzo ważne zadanie. Po pierwsze organizacyjne, a po drugie związane z bezpieczeństwem. Jak są one realizowane?

Uprząż jest swego rodzaju rusztowaniem i organizatorem całego potrzebnego do wspinaczki sprzętu. Dzięki niej możliwe jest przymocowanie w pobliżu ciała i rąk wszystkich potrzebnych do wspinaczki sprzętów i akcesoriów.

Zadanie związane z bezpieczeństwem realizowane jest poprzez minimalizowanie skutków upadku. Wszakże wiadomo, że nawet podczas zabezpieczenia liną, upadek z dużej wysokości może być dotkliwy. Odpowiednio dopasowana i zaprojektowana uprząż minimalizuje siły działające na ludzkie ciało, co powoduje, że nawet upadek z dużej wysokości nie stanowi tak dużego i dotkliwego obciążenia dla ciała.

Jakie są jej rodzaje?

Jakie zatem są rodzaje uprzęży wspinaczkowych? Najprościej podzielić je można na modele w zależności od tego, jaki fragment ciała obejmują. Z tego powodu znaleźć na rynku można wersje biodrowe, piersiowe, lub pełne, czyli połączenie obu tych wariantów. To jednak nie koniec, ponieważ dodatkowo na rynku znaleźć można modele wyspecjalizowane co do zastosowań. Z tego powodu znaleźć można uprząż górską, która swoją budową i projektem przystosowana jest do przemierzania gór. Dodatkowo ten model posiada odpowiednią regulację pozywającą dopasować grubość ubrać oraz zakres aktywności.

Kolejnym modelem jest uprząż sportowa, która najczęściej znajduje swoje zastosowanie na sztucznych ściankach i specjalnie przygotowanych skałkach. W tym modelu najważniejszą zaletą jest bardzo niska waga. Co prawda nie posiada ona regulacji, lecz jest tu zupełnie niepotrzebna, ponieważ i tak każdy wspinacz ubiera się w krótkie spodenkach i swobodnie wiszącą koszulkę.

Comments are closed.