Klasyczne czekany – co warto wiedzieć?

Na półkach sklepowych można znaleźć czekany o prostym i wygiętym stylisku. Te pierwsze to nic innego jak klasyczne, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród początkujących. Wygięte modele wykorzystywane są z kolei do alpinizmu albo wspinania lodowego i mikstowego.

Co warto wiedzieć o klasycznych czekanach?

Każdy czekan na głowicy ma oznaczenie. Literka B oznacza na przykład, że dany model nadaje się jedynie do podstawowej turystyki i jego potencjał można wykorzystać do hamowania wypadków. Dzioby o znacznie zwiększonej wytrzymałości oznaczone są z kolei literą T. Czekany tego typu wykorzystuje się na przykład do budowania stanowisk w śniegu.

Klasyczny czekan od a do z

Czekany klasyczne potocznie nazywane są turystycznymi. Składają się one z dzioba, łopaty, styliska, głowicy, grotu i specjalnych pętli, dzięki którym nie ma ryzyka zgubienia czekana. Jak powszechnie wiadomo po przeciwnych stronach głowicy znajduje się łopatka i dziób. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że upadek można hamować nie tylko dziobem, ale również samą łopatką. Głowica jest bardzo stabilnie przymocowana do stylika. Mowa tutaj oczywiście o 50-90 cm rurze. Pierwsze dostępne modele robione były z drewna. Obecnie producenci stawiają na specjalne stopy aluminiowe albo kompozytowe. Klasyczne czekany prosto z polarsport charakteryzują się głównie prostą stylistyką, chociaż można znaleźć wiele modeli w których to stylisko jest lekko wygięte. Aby zwiększyć chwyt wielu producentów pokrywa dół specjalną taśmą antypoślizgową.

Czekany z łopatką lawinową

Nowością na rynku są specyficzne czekany zintegrowane bezpośrednio z łopatką lawinową. Czekany tego typu są najlepszym wyborem dla osób, które uprawiają skituring. W tym konkretnym przypadku każdy dodatkowy gram odgrywa ważną rolę. Najlżejsze modele bardzo często mają aluminiowe ostrze, które jak powszechnie wiadomo jest mniej wytrzymałe od stalowych odpowiedników. Nie można zapominać także i o tym, że przyczepiony czekan do plecaka może stwarzać duże zagrożenie, dlatego też warto dokupić specjalne nakładki na ostrza.

Comments are closed.