Co jest potrzebne na via ferraty?

Via ferraty są to trasy górskie, które są poprowadzone w ekstremalnie trudnym terenie. Większość ferrat jest zlokalizowanych we włoskich Alpach. Cecha charakterystyczna tych szlaków to fakt, że trasy są na całej długości zaopatrzone w łańcuchy lub w drabinki. Ponieważ trasy te są poprowadzone przez naprawdę trudny teren, na przykład graniami skalistych szczytów alpejskich, to ferraty w zasadzie są jedynym sposobem na pokonanie tych tras dla osób, które nie mają wyszkolenia alpinistycznego.


Co jest nam potrzebne, kiedy chcemy odbyć podróż po via ferratach?

Kiedy chcemy odbyć podróż po wymienionych wyżej trasach, to będzie nam potrzebny sprzęt. Nie będzie to oczywiście pełne wyposażenie alpinistyczne, ale pewne jego elementy się pojawią. Ciężko jest tutaj mówić, aby jakiś element był ważniejszy od innego. Właściwie to każdy z nich powinien być na wyposażeniu. Zaczniemy od butów, które powinny być butami górskimi dedykowanymi w trudny teren. Najważniejsze w nich są wzmacniane noski, NA ferratach zdarza się bowiem, że z góry mogą spadać kamienie. Chroni nas to przed złamaniami. Druga sprawa to kask i jest on nam potrzebny również z powodu kamieni oraz dodatkowo na wypadek upadku. Trzecia ważna sprawa to lonża wspinaczkowa oraz uprząż.


Co to jest lonża do wspinania?


Lonża wspinaczkowa jest to podstawowy element zabezpieczający nas podczas odpadnięcia od skały. Lonżą jest przypinana do uprzęży, a następnie wpinamy się dzięki niej w punkty asekuracyjne. Jeśli zdarzy nam się odpadnięcie od skały, lonżą wspinaczkowa uchroni nas przed upadkiem na ziemię. Dodatkowo sprzęt ten jest wyposażony w absorber energii, który ma za zadanie wytłumić energię upadku, co chroni nas od uszkodzeń kręgosłupa, co mogłoby mieć miejsce, gdyby lina była sztywna. Lonża do wspinania jest indywidualnym środkiem ochrony, który można znaleźć na polarsport.pl, który jest stosowany nie tylko w alpinizmie czy na via ferratach. Wykorzystywany jest na przykład na placach budowy, w fabrykach, czy przez inne osoby pracujące na wysokościach, nawet stosunkowo niewielkich. 

Comments are closed.