Czy warto inwestować w raczki?

Coraz częściej, kiedy spada śnieg, górskie szlaki turystyczne zapełniają się turystami. Nie ma w tym nic oczywiście złego, ale warto przyjrzeć się temu tematowi z punktu widzenia na przykład GOPR-u. Wielu turystów nawet w lecie nie powinno znajdować się na szlakach, a niestety zimą jest podobnie. Chodzi tutaj gównie o przygotowanie sprzętowe. Jeśli idzie o górską turystykę zimową, to nawet rozsądni turyści mogą nie posiadać potrzebnego wyposażenia. Za chwilę powiemy sobie o tym, co warto mieć w górach.

Raczki na buty

Przejdziemy od razu do sprawy podstawowej, jaką są raczki na buty – sklep polarsport.pl. Sprzęt ten nie jest w naszym kraju jeszcze dostatecznie popularny. Prawdopodobnie dlatego, że wyglądem oraz nazewnictwem nawiązują one do raków wysokogórskich i nie są bezpośrednio kojarzone z turystyką górską, jednak ich inne nazwy, czyli raki turystyczne oraz kolce na buty, sugerują już coś przeciwnego. Raczki na buty jest to sprzęt, który jest w zasięgu finansowym każdego turysty. Oczywiście znajdziemy raczki za kilkadziesiąt złotych, jak i za kilkaset, jednak idąc w góry zimą, warto mieć nawet zwykłe raczki z najniższej półki, ponieważ wiele one pomagają.

Zalety raków turystycznych

Raki turystyczne pełnią podobne funkcje jak raki wysokogórskie, choć ich możliwości są inne w zależności od zakresu, w jakim je oceniamy. Raki turystyczne nie mają dorównać rakom wysokogórskim, ponieważ zarówno jedne, jak i drugie mają inne zadania. Raki wysokogórskie przede wszystkim umożliwiają wspinanie się w trudnym bardzo stromym terenie z występującym lodem. Raczki mają za zadanie pomagać nam w szybkim pokonywaniu tras górskich turystycznych zimą, kiedy istnieje ryzyko, że są śliskie lub oblodzone. Obydwie kategorie raków (ponieważ w sumie tak należy je rozpatrywać) mają więc wspólny mianownik, czyli umożliwianie poruszania się w lodzie oraz zmarzniętym śniegu. Dzięki temu kolce na buty naprawdę w wysokim stopniu poprawiają bezpieczeństwo podczas górskich wypadów i wędrówek. Skoro nie są one zbyt drogie, to na pewno warto  zabrać ze sobą.

Comments are closed.