Sprzęt alpinistyczny – niezbędnik

Niektóre elementy wyposażenia zasługują na miejsce w każdym plecaku. Alpiniści nie będą potrzebować każdego przedmiotu na każdej wyprawie, ale niezbędny sprzęt może uratować życie w nagłych wypadkach.

Niezależnie od tego, jakie jest Twoje podejście do sprzętu, lista kontrolna pomoże Ci zapamiętać, co zabrać w pośpiechu przygotowań do podróży. Pamiętaj jednak, że to przewodnik, który powinien być dostosowany do charakteru wyprawy. Pogoda, oddalenie od źródła pomocy i stopień skomplikowania powinny być uwzględnione w wyborze niezbędnika. Odpowiedni sprzęt alpinistyczny powinien być dostosowany do odpowiednich warunków. 

NAWIGACJA


Nowoczesne narzędzia zrewolucjonizowały nawigację. Dzisiejszy alpinista ma przy sobie pięć niezbędnych narzędzi podczas nawigacji w terenie: mapę, wysokościomierz, kompas, urządzenie GPS oraz osobisty nadajnik lokalizacyjny („PLB”) lub inny sprzęt alpinistyczny umożliwiający kontakt z pierwszymi służbami ratowniczymi. Używanie wielu narzędzi zwiększa pewność co do lokalizacji i trasy, zapewnia wsparcie, gdy narzędzia zawiodą, oraz zwiększa świadomość sytuacyjną.

LAMPKA GŁÓWNA


W plenerze, czołówki są latarkami z wyboru, uwalniając ręce do wszystkiego, od gotowania po wspinaczkę. Nawet jeśli grupa planuje powrót przed zmrokiem, każdy z jej członków musi mieć przy sobie czołówkę i rozważyć noszenie zapasowej. Wydajna, jasna żarówka LED całkowicie zastąpiła nieefektywne żarówki sprzed kilku lat. Żarówka LED działa praktycznie wiecznie, ale baterie nie, więc zawsze noś zapasowe. Jeśli używasz ładowalnej czołówki lub baterii, zacznij od pełnego naładowania. To niezbędny sprzęt alpinistyczny.

OCHRONA PRZED SŁOŃCEM


Miej przy sobie i noś okulary przeciwsłoneczne, odzież chroniącą przed słońcem i krem z filtrem o szerokim spektrum działania, co najmniej SPF 30. Nieprzestrzeganie tych zaleceń w krótkim czasie może prowadzić do poparzeń słonecznych lub ślepoty śnieżnej, a w dłuższej perspektywie do zaćmy i raka skóry.

Okulary przeciwsłoneczne. W górach, wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne są niezbędne. Oczy są szczególnie narażone na promieniowanie, a rogówki niechronionych oczu mogą łatwo ulec poparzeniu zanim odczujemy jakikolwiek dyskomfort, co prowadzi do bolesnego stanu znanego jako ślepota śnieżna. Sprzęt alpinistyczny Polar Sport to także odpowiednia ochrona przed słońcem.

Comments are closed.