Karabinek — rodzaje, zastosowanie

W alpinizmie (a także w turystyce pieszej, wspinaczce, pro-climbingu, freeride i ski-touringu) karabinek jest potrzebny do szybkiego łączenia lub wpinania do siebie lin, kabli i elementów wyposażenia.

Materiały do produkcji karabinków wspinaczkowych

Nowoczesne karabinki wykonywane są ze stali i stopów aluminium (duraluminium), a także z tytanu i tworzyw sztucznych.

Karabinki stalowe są bardziej odporne na zużycie niż aluminiowe. Aby zapewnić im lepszą odporność na korozję, są chromowane, cynkowane lub pokrywane farbą proszkową. Te ze stopu aluminium (duraluminium), przy tych samych wymiarach co karabinki stalowe, są 2-3 razy lżejsze. Są one również anodowane w celu zwiększenia ich właściwości antykorozyjnych.

Obecnie karabinki tytanowe stały się przestarzałe i nie są produkowane, ale nadal są w powszechnym użyciu. Tytanowe karabinki są znacznie lżejsze niż stalowe i bardziej odporne na zużycie niż aluminiowe, ale mimo to mają szereg wad. Tytan ma niską przewodność cieplną i jeśli jest używany z przyrządami do wypinania, takimi jak podkładki itp., gdzie tarcie liny przechodzi przez karabinek – www.polarsport.pl/wspinaczka/karabinki.html, może to doprowadzić do stopienia liny, a następnie, podczas szybkiego schładzania, do jego utraty wytrzymałości.

Karabinki pomocnicze — caritools — wykonane są z tworzywa sztucznego. Z ich pomocą można zorganizować szybki i łatwy dostęp do sprzętu oraz ułożyć sprzęt na szelkach lub w plecaku zewnętrznym. Сaritools z tworzywa sztucznego mają niewielki ciężar, wytrzymują obciążenie zrywające od 5 kg do 15 kg i nie są przeznaczone do stosowania jako element łączący, a jedynie do wieszania sprzętu.

Kształty karabinków wspinaczkowych

Kształtów jest wiele, ale możemy wyróżnić te najważniejsze.

  • Karabinki w kształcie gruszki. Jest specjalnie zaprojektowany do użycia z wyzwalaczami typu UIAA i spryskiwaczami. Geometria pręta, jego średnica i promień w miejscu styku z liną zapewniają bezpieczne prześlizgiwanie się liny przez karabinek. Asymetryczny kształt zapewnia szerokie otwarcie zatrzasku i pozwala na wykorzystanie go jako magazynka.
  • Karabinki D-kształtne. O takim kształcie przenosi obciążenie na oś główną, odciążając zatrzask i zwiększając wytrzymałość przyrządu. Karabinki tego typu nadają się do stosowania w przejazdach, wózkach i podnoszeniu ciężarów.
  • Karabinki z trzonkiem. Symetryczny kształt pozwala na swobodne obracanie go podczas wpinania w sprzęt i rozłożenie obciążenia pomiędzy szczękami bloczka a karabinkiem bez zginania i skręcania. W związku z tym nie będzie dodatkowego tarcia na policzkach taśmy.

Comments are closed.