Czy opłaca się kupować skarpety trekkingowe?

Z reguły szybką i bezproblemową czynnością jest kupno nowych skarpet. Decyzja dotyczy przeważnie wyboru rozmiaru, grubości oraz koloru. Sytuacja jednak jest trochę bardziej skomplikowana, jeśli potrzebujesz skarpet trekkingowych do chodzenia po górach.

Czym cechują się skarpety trekkingowe?

Nie da się ukryć, że niewłaściwie dobrane skarpety mogą w górach mocno uprzykrzyć życie. Z pewnością należy unikać skarpet, które chłoną wilgoć. Wybierając taki model narażasz się na odparzeni i rany, które mogą pojawić się na twoich stopach po dłuższej wędrówce. W górach zdecydowanie najlepiej sprawdzą się skarpety wyprodukowane z materiałów oddychających i wytrzymałych. Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, żeby dostosować grubość skarpet do aktualnej pory roku i warunków atmosferycznych. Wysokość skarpet też jest istotna, tak samo jak odpowiednie dopasowanie ich do stopy. Jeśli skarpety są dobrze dobrane, to idealnie przylegają i nie powodują ucisku. Skarpety trekkingowe mają zwiększoną amortyzację w śródstopiu i na pięcie, dlatego są odpowiednie na długie górskie wędrówki. Ważną rolę odgrywa również rodzaj szwów, bo skarpety z płaskimi szwami najlepiej się sprawdzają. Taka konstrukcja sprawia, że ryzyko powstania otarć jest minimalne. Takie skarpety możesz znaleźć w sklepach turystycznych jak PolarSport.pl.

skarpety trekkingowe

Właściwości skarpet trekkingowych

Specjalistyczne skarpety trekkingowe produkowane są najczęściej z materiałów syntetycznych. W sprzedaży można znaleźć także modele wyprodukowane z mieszanki tworzyw naturalnych i syntetycznych. Skarpety o maksymalnej oddychalności opłaca się wybrać na krótsze, ale intensywne marsze lub biegi. Godne polecenia są skarpety zawierające wełnę merino, które sprawdzą się na spokojniejsze trekkingi. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że naturalne właściwości antybakteryjne mają włókna owiec merynosowych. Oznacza to, że zapach skarpet będzie do zniesienia nawet po kilku pełnych dniach noszenia. Skarpety z wełny merino są lepsze niż modele bawełniane, ponieważ nie pochłaniają wilgoci i nawet podczas długiego marszu są w stanie utrzymać stopę w suchości. Na sam koniec wypada jeszcze wspomnieć o skarpetach z membraną, które są wodoodporne i chronią stopy przed przemoczeniem.

Comments are closed.